اتصالات ابزار دقیق کره ای

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

اتصالات ابزار دقیق کره ای ، آن دسته از اتصالات هستند که به دلیل دارا بودن متریال درجه یک، طراحی بهینه و کارایی بالا امروزه طرفداران بیشماری را به سمت خود جذب کرده اند. به طور کلی اتصالات ابزار دقیق برای توزیع سیال مورد نظر در بخش های مختلف سیستم کنترلی مورد استفاده قرار می گیرند.

در واقع شیرآلات و اتصالات در سیستم های ابزار دقیق نقش اساسی را ایفا می کنند. چرا که یک سیستم ابزار دقیق به کمک این تجهیزات قادر خواهد بود بخش های مختلف را تحت کنترل گرفته و فرآیند عبور سیال را کنترل کند. از آنجایی که بسیاری از صنایع از قبیل صنایع نفت، گاز و پتروشیمی از سیستم های ابزار دقیق استفاده می کنند، اتصالات ابزار دقیق کره ای جایگاه ویژه ای در صنایع پیدا کرده اند.

اتصالات ابزار دقیق کره ای به سبب رعایت استانداردهای لازم طراحی و مقاومت در برابر نشتی و همچنین تنش های فشاری اعمال شده ناشی از عبور سیال مورد نظر ،  در صنعت به وفور مورد استفاده قرار میگیرند. همانطور که می دانید اتصالات نقش مهم و اساسی را در توزیع سیالات خالص و پر فشار دارند. از انواع اتصالات می توان به فیتینگ ها، سه راهی ها، زانویی ها و غیره اشاره کرد. اما اتصالات ابزار دقیق کره ای چه ویژگی هایی دارند؟

ویژگی اتصالات ابزار دقیق کره ای

همانطور که می دانید بسیاری از شبکه های لوله کشی از اتصالات گوناگونی تشکیل شده اند. اما اتصالات ابزار دقیق تفاوت به خصوصی با سایر اتصالات دارند. به طور کلی اتصالات ابزار دقیق بر روی تیوب ها نصب می شوند. از جمله تفاوت تیوب ها و لوله ها آن است که لوله ها قابل رزوه کاری هستند اما تیوب ها قابلیت رزوه شدن ندارند. به همین دلیل برای انشعابات و همچنین توزیع سیال به نوع خاصی از اتصالات نیاز دارند. این اتصالات به گونه ای طراحی شده اند که بدون نیاز به رزوه شدن، دو قطعه از تیوب ها را به یکدیگر متصل کند. این اتصال فاقد هر گونه نشتی سیال خواهد بود.

اتصالات ابزار دقیق کره ای

اتصالات ابزار دقیق کره ای

انواع اتصالات ابزار دقیق کره ای

به طور کلی اتصالات ابزار دقیقی که توسط کشور کره تولید می شوند، چهار دسته کلی را تشکیل می دهند.

  • اتصالات ابزار دقیق فشاری ( Compression Fittings)

به طور کلی این دسته از اتصالات از فشار به لوله مورد نظر متصل می شوند‌. اتصالات ابزار دقیق فشار از سه قسمت اصلی تشکیل شده اند. مهره، بدنه و فرول این سه قسمت اصلی را تشکیل می دهند. در این اتصالات، فرول فشار لازم را برای آب بندی ایجاد کرده و میزان نشتی را به حداقل میزان خود می رسانند. به طور کلی میزان مقاومت این اتصالات در برابر لرزش از اتصالات مخروطی بیشتر است اما این مقاومت همواره از اتصالات جوشی کمتر است.

  • اتصالات ابزار دقیق مخروطی (Cone and Thread Fittings)

به طور کلی این نوع از اتصالات ابزار دقیق کره ای ، در سیستم هایی به کار می روند که فشار موجود در آن ها حداکثر ۱۵۰۰۰ پوند بر اینچ مربع باشد. اتصالات ابزار دقیق مخروطی، اتصالی محکم را برای سیستم ابزار دقیق به وجود می آورند. این اتصالات به شکل مخروطی بوده و مدت زمان و هزینه نصب آن ها بسیار کمتر از سایر اتصالات ابزار دقیق تولید شده توسط شرکت های کره ای است.

  • اتصالات ابزار دقیق جوشی ( Butt Weld Fittings)

اگرچه اتصالات ابزار دقیق مخروطی بسیار مستحکم هستند و در برابر فشار های بالا و خوردگی از خود مقاومت بسیار خوبی نشان می دهند اما در برابر لرزش بسیار ضعیف عمل می کنند. بهترین روش نصب اتصالات برای تجهیزاتی که دائما در معرض لرزش قرار دارند، جوش است‌. بنابراین می توان گفت اتصالات ابزار دقیق جوشی بهترین نوع اتصالات برای سیستم های لرزشی است. اما همواره نصب این اتصالات به تخصص و تجربه به خصوصی نیاز دارد. بنابراین می توان گفت هزینه ناشی از نصب این اتصالات بسیار زیاد است.

  • اتصالات ابزار دقیق پنوماتیکی ( Push-To-Connect Pneumatic Fittings)

به طور کلی این نوع از اتصالات به صورت کامپوزیتی و پلیمری ساخته می شوند. موادی از قبیل پلی اورتان می توانند ساختار یک اتصال را به وجود آورند. این نوع از اتصالات بدون نیاز به تخصص و تجربه به راحتی قابل نصب هستند. اتصالات ابزار دقیق پنوماتیکی که تحت عنوان اتصالات فوری نیز شناخته می شوند، مانع نشتی از سیستم ابزار دقیق شده و به همین دلیل طرفداران بسیار زیادی را به خود جذب کرده اند.

اتصالات ابزار دقیق کره ای

اتصالات ابزار دقیق کره ای

طراحی به کار گرفته شده در اتصالات در سیستم های ابزار دقیق

به طور کلی، پرکاربردترین و مهمترین نوع اتصالات ابزار دقیق، اتصالات فشاری هستند. این اتصالات از فرول و بک فرول برای برقراری ارتباط بین تیوب ها استفاده می کنند. مهندسین طراح در طراحی چنین سیستم های اتصال دهنده ای، از دو فرول و یک بک فرول به منظور کاهش نشتی استفاده می کنند. البته نوع دیگری از اتصالات نیز در سیستم ابزار دقیق وجود دارد که وظیفه اتصال تیوب ها و لوله ها را بر عهده دارد. این نوع از اتصال تحت عنوان اتصال کانکتور شناخته می شود.