اتصالات ابزار دقیق c-lok

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

اتصالات ابزار دقیق c-lok به عنوان یکی مطمئن ترین اتصالات در سیستم های کنترلی شناخته شده است. این اتصالات محصول شرکت c-lok در کشور کره جنوبی است. از آنجایی که این شرکت به جهت ساخت محصولات خود از تجهیزات پیشرفته استفاده می کند، محصولات تولیدی دارای کیفیت و طول عمر بالایی است. اما پرکاربردترین نوع اتصالات ابزار دقیق c-lok کدام است؟

اتصالات ابزار دقیق c-lok و نقش آن در سیستم های کنترلی

به طور کلی اتصالات وظیفه توزیع و پخش سیالات مورد نظر را در تاسیسات لوله کشی بر عهده دارند. در صنعت لوله قابلیت رزوه شدن داشته و به همین ترتیب اتصالات موجود از طریق پیچ شدن، باعث آب بندی می شوند. اما در صنعت ابزار دقیق، اکثر ارتباط بین بخش های مختلف از طریق تیوب ها انجام می پذیرد.

اتصالات ابزار دقیق c-lok

اتصالات ابزار دقیق c-lok

اتصالات ابزار دقیق بر روی تیوب ها نصب شده و از آنجایی که تیوب ها به دلیل ضخامت کم قابلیت رزوه شدن را ندارند، اتصالات باید، بدون رزوه بخش های مختلف یک مسیر را به یکدیگر متصل کنند. به همین دلیل اتصالات ابزار دقیق فشاری، در زمره پرکاربردترین اتصالات عصر حاضر قرار دارند.

در یک اتصال ابزار دقیق از دو فرول و بک فرول استفاده می شود. در واقع فرول و بک فرول دو واشر فلزی است که در هنگام برقراری ارتباط بین دو قسمت، اتصالی آب بند را فراهم می کند. در واقع این دو واشر فلزی با فشرده شدن، یک مسیر امن و آب بند را برای عبور سیال مورد نظر ایجاد می کنند. به طور کلی جنس فرول و بک فرول به گونه ای انتخاب می شود که با توجه به نیاز و کارکرد اتصالات دارای استحکام کششی و فشاری کمتری نسبت به جنس و ماده اتصالات باشد.

قیمت اتصالات ابزار دقیق

از آنجایی که اتصالات ابزار دقیق دارای تکنولوژی ساخت بسیار پیشرفته ای هستند و همچنین وزن بسیار پایینی دارند، می توان گفت فاکتور متریال تاثیر چندانی بر قیمت این محصولات نخواهد گذاشت و تمام قیمت این اتصالات مبتنی بر تکنولوژی ساخت و نوع کاربری آن ها خواهد بود.

آشنایی با اتصالات ابزار دقیق c-lok

اتصالات ابزار دقیق c-lok برای اتصال یک تیوب (tube) به رزوه های موجود در لوله (pipe threads) طراحی شده اند که به این مجموعه رابط یا اتصال دهنده (connector) می گویند. قطعه ی دیگری نیز با این مشخصات وجود دارد که در دو انتهای آن اتصال یک تیوب را فراهم میکند که به آن اصطلاحاً همبند (union) می گویند.

اتصالات ابزار دقیق c-lok

وقتی که یک همبند، دو تیوب را در سایزهای مختلف به یکدیگر متصل کند به طوری که یکی از تیوب ها بزرگ تر از دیگری باشد آنگاه مجموعه را یک همبند کاهنده (reducing union) نامند.در این مقاله به بررسی اتصالات ابزار دقیق از نوع tube fittingمی پردازیم.

اتصالات ابزار دقیق c-lok از نوع بالک هد (bulkhead fitting)

یک دگرسازی دیگر در بن مایه ی رابط های تیوب و همبندها، منجر به ایجاد قطعه ای به نام بالک هد (bulkhead) شده است. این ابزار به گونه ای طراحی شده اند تا درمیان سوراخ هایی که در پنل ها یا محفظه ها حفر شده اند، قرار گیرند تا راهی برای عبور یک خط سیال از دیواره ی پنل یا محفظه فراهم شود. در اصل تنها تفاوت بین اتصالات بالک هد و اتصالات معمولی ، طول اضافی اتصالات و یک مهره ی مخصوص است که برای قفل کردن مجموعه در سوراخ استفاده می شود. تصویر زیر سه نوع از بالک هد ها را نشان می دهد:

اتصالات ابزار دقیق c-lok

اتصالات ابزار دقیق c-lok از نوع زانویی (tubing elbow)

تیوب های زانویی یکی از اتصال دهنده های خمشی هستند. این ها برای ایجاد چرخش در مجراها، بدون نیاز به خم شدن آن ها بسیار مفید هستند مانند اتصال دهنده های استاندارد ، ممکن است انتهای آن ها به صورت رزوه لوله ی نر یا رزوه لوله ی ماده و یا دو انتهای آن برای اتصال تیوب ها باشد.

اتصالات ابزار دقیق c-lok

این زانوهایی که در تصویر بالا نشان داده شده اند از نوع 90 درجه هستند ،اما این تنها زاویه ی در دسترس نیست بلکه استفاده از زانویی با زاویه ی 45 درجه نیز متداول می باشد.

اتصالات ابزاز دقیق c-lok از نوع T شکل (Tee fitting)

اتصالات T شکل متصل کننده سه خط سیال باهم است. ممکن است یک انتهای آن جهت اتصال به لوله و دو انتهای دیگر جهت اتصال تیوب باشد که این مورد نیز به دو نمونه ی شاخه ای (branch) و امتدادی (run) تقسیم میشود و مشخص کننده ی جهت اتصال به لوله است. و نمونه ی بعدی، قطعه ممکن است از سه انتها جهت اتصال به تیوب باشد که به آن همبند T شکل (Union tee) نیز می گویند. تنها تفاوت بین دو نمونه ی شاخه ای و امتدادی جهت قرارگیری اتصال دهنده به لوله در مقایسه با دو انتهای اتصال دهنده به تیوب است. شکل زیر به طور کامل تصدیق کننده ی مطالب گفته شده است.

اتصالات ابزار دقیق c-lok

همچنین لازم به ذکر است که اتصال دهنده های شاخه ای و امتدادی در دو نوع رزوه لوله ماده و رزوه لوله ی نر موجود می باشد. یعنی هم از نوع(male)pipe و هم از نوع (female)pipe

اتصالات ابزار دقیق از نوع صلیب (cross fitting)

نوع دیگری از این اتصالات به شکل صلیب می باشد که به آن ها همبند های صلیب وار (union cross) نیز می گویند که به چهار تیوب در جهات مختلف متصل می شود

اتصالات ابزار دقیق c-lok

در پایان یادآور می شویم که شرکت پتروکاسپین با مد نظر قرار دادن آخرین تکنولوژی در زمینه ی تهیه اتصالات ابزار دقیق با کیفیت، پیوسته در تلاش است تا رضایت مشتریان را در اولویت کار خود قرار دهد لذا جهت کسب اطلاعات لازم می توانید با شماره تلفن زیر تماس حاصل فرمایید:

021-41805