اتصالات ابزار دقیق swagelok

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

اتصالات ابزار دقیق swagelok ، به گونه ای طراحی شده اند که در صنایع شیمیایی، نفت و گاز، فولاد و بسیاری از صنایع دیگر، بتوان از آن ها استفاده کرد. به طور کلی اتصالات ابزار دقیق swagelok از جمله تجهیزات صنعتی هستند که از آن ها برای جابجایی و انتقال سیالات در صنایع، تجهیزات ابزار دقیق و سیستم های آزمایشگاهی استفاده می شود. شرکت سوئیچ لاک با به کارگیری نیروهای متخصص و فنی توانسته اتصالات مورد نیاز سیستم های ابزار دقیق را با کیفیت و کارایی بالا تولید کرده و روانه بازار کند.

انواع اتصالات ابزار دقیق swagelok

به طور کلی اتصالات ابزار دقیق سوئیچ لاک به سه دسته کلی را تقسیم بندی می شوند.

  • اتصالات ابزار دقیق تیوب

در برخی از سیستم های ابزار دقیق، تیوب ها وظیفه ارتباط بین بخش های مختلف تجهیزات کنترلی را بر عهده می گیرند. به طور کلی جداره های سازنده تیوب ها ضخامت بسیار کمتری نسبت به جداره لوله های معمولی دارند. به همین جهت نمی توان اتصالات را از طریق پیچ کردن به تیوب ها متصل کرد. چرا که به دلیل ضخامت کم جداره، نمیتوان آن را رزرو کرد. به همین دلیل اتصالاتی که بر روی آن ها نصب می گردند، عمدتا از طریق فشار جا زده شده و آب بند می شوند.

  • اتصالات ابزار دقیق پایپ

این نوع از اتصالات، بر روی لوله ها که جداره ضخیم تری دارند، نصب می گردند. از آنجایی که ضخامت لوله ها بیشتر از تیوب ها است، می توان آن ها را رزوه کرده و از طریق پیچ کردن اتصالات را به لوله ها متصل کرد.

  • اتصالات ابزار دقیق جوشی

به طور کلی این نوع از اتصالات بر روی لوله هایی نصب می گردند که ضخامت زیادی داشته باشند. ضخامت لوله های به کار رفته در این نوع از سیستم های ابزار دقیق، با توجه به فشار زیاد موجود در سیستم تعیین می گردد. در این سیستم ها برای کاهش اثر فشار سیال بر روی اتصالات، عمدتا آن ها از طریق جوش به لوله ها متصل می کنند.

اتصالات ابزار دقیق swagelok به عنوان یکی از برند های معتبر جایگاه ویژه ای را در صنعت ابزار دقیق دارد. به طور کلی ابزار دقیق به عنوان اساس یک سیستم کنترلی به شمار می آید. ابزار دقیق برای کنترل هر چه بهتر و اتوماسیون کردن فرآیند به ابزاری از قبیل کنترلر، ترانسمیتر، رکورد، صفحه نمایش و… احتیاج دارد.

این ابزار وظیفه دارند تمامی مقادیر مربوط به فرآیند را از طریق نمایشگر نشان داده و اطلاعاتی از قبیل دما و فشار را‌ ثبت کنند. ابزار دقیق وظیفه دارد به منظور کنترل هر یک از مقادیر تمامی اطلاعات فیزیکی را بررسی نموده و از طریق مدار فرمان به کنترل فرآیند مورد نطر بپردازد. اما اتصالات ابزار دقیق swagelok چه نقشی در سیستم های کنترلی دارند؟ انواع این اتصالات کدامند؟

اتصالات ابزار دقیق swagelok

اتصالات ابزار دقیق swagelok

مزایای استفاده از اتصالات swagelok

  • به طور کلی اتصالات ابزار دقیق swagelok به گونه ای طراحی شده اند که نصب آن ها در سیستم ها ابزار دقیق با سرعت بالا و به راحتی انجام بپذیرد.
  • استفاده از اتصالات سوئیچ لاک در تجهیزات و سیستم های کنترلی باعث می شود که تا حد زیادی میزان نشتی در سیستم ابزار دقیق کاهش پیدا کند. همانطور که می دانید در صورتی که در سیستم های کنترلی به خصوص سیستم های ابزار دقیق هیدرولیکی و پنوماتیکی، نشتی وجود داشته باشد دستورات ارسالی به درستی به عملگر ها نرسیده و در نتیجه عمل کنترل فرآیند ها به درستی انجام نخواهد شد‌.
  • همانطور که می دانید بسیاری از تجهیزات مکانیکی در اثر استهلاک به مرور زمان از حالت تنظیم شده اولیه خود فاصله می گیرند به همین دلیل به کالیبراسیون نیاز دارند. طراحی اتصالات ابزار دقیق سوئیچ لاک به گونه ای است که به راحتی عمل کالیبراسیون بر روی آن ها انجام خواهد پذیرفت. علاوه بر آن استفاده از این اتصالات باعث می شوند که در هنگام کالیبراسیون، میزان نفوذ هوا به اتصالات، کاهش محسوسی داشته باشد.

اتصالات ابزار دقیق swagelok

اتصالات ابزار دقیق swagelok

نقش اتصالات ابزار دقیق swagelok در سیستم های کنترلی

همانطور که میدانید وظیفه اصلی اتصالات، برقراری ارتباط بین لوله ها یا تیوب ها و یا هر دو به منظور توزیع بهتر سیال است. اتصالات ابزار دقیق گونه ای از اتصالات هستند که بر روی تیوب های نصب می شوند. از انواع اتصالات ابزار دقیق می توان به سه راهی ها، کانکتور ها، شیر ها، زانویی ها، زانویی های ۴۵ درجه و… اشاره کرد. از دو نوع پرکاربرد اتصالات سوئیچ لاک می توان به چک ولو ها و پلاگ ولو ها اشاره کرد.

پلاگ ولوها

این اتصالات از لحاظ قیمتی بسیار به صرفه بوده و به راحتی می توان آن ها را جایگزین بال ولو ها کرد. این نوع از اتصالات قادر است به اندازه یک ربع دایره با گشتاور پایین دوران انجام دهد. چک ولو ها به گونه ای طراحی شده اند که به طور کامل یک جریان را قطع و یا وصل کنند.

چک ولوها

چک ولوها قادر هستند عبور جریان سیال را در یک سمت محدود کنند. همچنین این نوع از اتصالات در سیستم های با فشار بالا و سیستم های با فشار پایین عملکرد خوبی از خود نشان داده اند.