اتصالات ابزار دقیق vee lok

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

در این مقاله قصد داریم به بررسی اتصالات ابزار دقیق vee-lok از نوع شیرهای چندراهه (manifold valve) بپردازیم. در اینجا ما در مورد طراحی و عملکرد شیرهای منیفولد معمولی و همچنین در مورد مزایای آن ها و برخی از ویژگی های اصلی طیف وسیعی از محصولات منیفولد توضیح خواهیم داد. در مرحله ی اول ما باید درک اساسی درباره ی شیرهای منیفولد داشته باشیم.

منیفولد وسیله ای است که یک یا چند شیر بلوک شده یا ایزوله شده را در یک سیستم هیدرولیکی به هم متصل می کند. شیرهای سیستم هیدرولیک می تواند شامل توپی، سوزنی و یا شیرهای تهویه و تخلیه باشد. در مورد منیفولد انسداد و تخلیه ،هدف این است که اطمینان حاصل شود که سیالات از بالادست و پایین دست در تماس با اجزاء قرار نمی گیرند.

این امر از طریق جداسازی و ایزوله کردن جریان سیال در سیستم صورت می گیرد. شیرهای منیفولد همچنین به محافظت از ترانسمیتر های DP در بردهای بالاتر میپردازند. این دستگاه ، ترانسمیتر را از فشار سیال ایزوله می کند تا کالیبراسیون و اهداف حفظ و نگهداری آن محقق شود. حال به بررسی دو نمونه از این منیفولدها که از نوع سه شیر و پنچ شیر هستند می پردازیم.

اتصالات ابزار دقیق vee lok

اتصالات ابزار دقیق vee-lok از نوع valve manifold 3

منیفولد سه شیر از سه دریچه که شامل دو شیر انسداد (block valve) و یک شیر تساوی کننده (equalizing valve) است . یک شیر تخلیه اضافی (bleed valve) نیز وجود دارد که برای خارج کردن فشار سیال به دام افتاده به اتمسفر می باشد .

اتصالات ابزار دقیق vee lok

در حین کار شیر تساوی کننده بسته شده و شیرهای انسداد باز می شوند تا فشار فرایند را در محفظه ی DP متصل کنند. برای قرار دادن یا جدا کردن ترانسمیتر ،شیرها باید به صورت متوالی کار کنند تا فشار زیاد بر کپسول DP تاثیر نگذارد.

اتصالات ابزار دقیق vee-lok از نوع valve monifield 5

از پنج دریچه که شامل دو شیر انسداد، دو شیر تساوی کننده ،و یک شیر تخلیه تشکیل شده است. دریچه ی تخلیه فشار را از طریق لوله به یک مکان دور خارج می کند. زمانی که هر دو دریچه ی انسداد باز هستند، دریچه های تساوی کننده هرگز باز نمی شوند. در کارکرد عادی، تمام شیرهای تساوی کننده و تخلیه بسته هستند ،در حالی که شیرهای انسداد همگی باز هستند .

برای جداسازی ترانسمیتر از سرویس ،شیرهای تساوی کننده باز می شوند و شیرهای انسداد همگی بسته می شوند. منیفولدهای پرشر ترانسمیتر به صورت تک انسداد و تخلیه هستند تا در کاربردهای مربوط به اندازه گیری فشار  نیز مورد استفاده قرار گیرند.

اتصالات ابزار دقیق vee lok

مزایای شیرهای منیفولد

شیرهای منیفولد در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد ،از ماشین آلات متحرک گرفته تا تجهیزات صنعتی سنگین. شیرهای منیفولد هنگامی که در یک سیستم کنترل سیال گنجانده شده است ،نشان داده اند که باعث افزایش کارایی و همچنین کاهش هزینه های انرژی می شوند به طوریکه مزایای دیگر آن عبارتند از :

  • مسیر کوتاه تر جریان که افت فشار و نوسانات گرما را کاهش می دهد ،باعث بهبود بهروری انرژی کلی سیستم می شود.
  • کاهش در هزینه های نصب و همچنین اتصالات سیال به دلیل طراحی ساده تر و کم حجم تر.
  • به دلیل تعداد کم اتصالات ،احتمال نشت روغن به حداقل می رسد
  • کاهش نیاز به نگهداری در برابر فرسودگی، سایش و از بین رفتن مفاصل.

اتصالات ابزار دقیق vee lok

اتصالات ابزار دقیق vee lok در دسته اتصالاتی قرار دارند که روند توزیع و پخش سیالات خاص را بر عهده دارند. به طور کلی قطعات مکانیکال موجود در صنعت ابزار از لوله ها، تیوب ها، اتصالات و شیر ها تشکیل شده اند. از آن جایی که تجهیزات دائما در تحت تنش های فشاری و دمایی بالایی قرار دارند، جنس استیل برای ساخت آن ها در نظر گرفته می شود.

فلز استیل مقاومت بالایی در برابر خوردگی و مواد شیمیایی دارد. از جمله اتصالات ابزار دقیق vee lok می توان به شیر های توپی، شیر های سوزنی، شیر های یکطرفه و چند راهه ها اشاره کرد. اما ابزار دقیق و ویژگی های مربوط آن چیست ؟

ابزار دقیق چیست؟

ابزار دقیق به عنوان زیر ساخت کنترل یک فرآیند و یا کنترل جریان سیال، شناخته می شود. این تجهیزات بسته به نوع فرآیند و کنترلی که باید انجام دهند، از ابزار و تجهیزات گوناگونی استفاده می کنند. به طور مثال هنگامی که این تجهیزات وظیفه کنترل دمای فرآیندی را برعهده دارند باید از تجهیزاتی مانند ، ترانسمیتر دما، نمایشگر دما و ترمومتر استفاده کنند.

اتصالات ابزار دقیق vee lok

vee lok اتصالات ابزار دقیق

کاربرد اتصالات ابزار دقیق vee lok در صنایع نفت و گاز

به طور کلی در صنایع نفت و گاز، سیالاتی از قبیل نفت، گاز و آب جریان دارند. این سیالات برای آن که از محیطی به محیط دیگری منتقل شوند، به لوله کشی و اتصالاتی جهت توزیع، نیاز دارند. برای اندازه گیری میزان فشار و دمای سیالات موجود، از اتصالات ابزار دقیق استفاده می شود.

این اتصالات در بیشتر روی تیوب ها نصب شده و نوع پرکاربرد آن اتصالات ابزار دقیق فشاری است. به طور کلی تیوب ها ضخامت کمتری از لوبه ها داشته و به همین دلیل قابلیت رزوه شدن ندارند. در صورتیکه از اتصالات ابزار دقیق برای اتصال تیوب و لوله استفاده شود به آن کانکتور و در صورتی که برای اتصال تیوب به تیوب استفاده شود به آن اتصال یونیون گفته می شود.