اکچویتور برقی

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

اکچویتور برقی به عنوان نسل جدیدی از تجهیزات کنترل کننده شناخته می شود. این عملگر برای راه اندازی و کنترل موقعیت شیر مورد نظر استفاده می شود. یک عملگر برقی از موتور الکتریکی، گیربکس و سوئیچ های محدود کننده در ساختار خود بهره می برد.

این عملگر به کمک گیربکس تعبیه شده در خود قادر است دور شفت موتور خود را به قدرت تبدیل کرده و با اعمال گشتاور بیشتر، توانایی تغییر وضعیت شیرهای بزرگتر را نیز خواهد داشت. همانطور که در بالا گفته شده این اکچویتور ها در ساختار خود از موتور الکتریکی استفاده می کنند.

بنابراین انرژی مورد نیاز آن ها تنها انرژی الکتریکی است‌ که این انرژی به وفور در اطراف ما یافت می شود. اما نحوه عملکرد این اکچویتور ها به چه گونه ای خواهد بود؟

اکچویتور برقی چگونه کار می کند؟

اکچویتور های برقی به منظور فعالیت مناسب بر اساس میزان ولتاژ ورودی و همچنین گشتاور مورد نیاز مورد استفاده قرار میگیرند. گشتاور مورد نیاز بر اساس میزان دبی عبوری از شیر تعیین می گردد.

اکچویتور های برقی قادر هستند، شیر را به صورت باز ، بسته و یا درصدی کنترل نمایند. منظور از درصدی، قرار گرفتن شیر در یک موقعیت دلخواه جهت عبور میزان دبی مشخص از سیال است. میزان درصد در این عملگرها بر اساس ورودی سیگنال آنالوگ در بازه ۴ تا ۲۰ میلی آمپر و یا صفر تا ۱۰ ولت تعیین میگردد.

اکچویتور برقی

اکچویتور برقی

معایب استفاده از اکچویتور برقی

  • به طور کلی عملگر های برقی از لحاظ قیمتی، از سایر عملگرها گران قیمت تر هستند.
  • از آنجایی که عملگرهای برقی از انرژی الکتریکی برای کنترل وضعیت شیر استفاده می کنند، در صورت قطع جریان برق، شیر در همان وضعیت ثابت مانده و تغییر وضعیت نخواهد داد.

چگونه اکچویتور برقی مناسب را انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک عملگر برقی مناسب پارامترهای زیر را تعیین کنید

  • نیرویی که برای به حرکت درآوردن شیر مورد نیاز است
  • سایز شیر مورد نظر
  • نوع شیر مورد نظر
  • درصدی، یا روشن و خاموش بودن اکچویتور