اکچویتور ولو

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

اکچویتور ولو (Valve Actuator) عبارت است از یک دستگاه که برای باز و بسته کردن ولوها به کار می رود. وجود این دستگاه برای انواع ولوهایی که در صنایع به منظور انجام عملیات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار مناسب است.

ولوهایی که نیاز دارند باز و بسته شدن آنها به صورت دستی کنترل گردد، عملاً با محدودیت بیشتری مواجه هستند اما در این میان نیز، عملگرهایی طراحی شده اند که این چالش را برطرف کرده و از طریق فشار گاز، فشار هیدرولیکی یا جریان الکتریکی، دریچه های ولو را از راه دو تنظیم می کنند. هدف تولید انواع اکچویتور ولو نیز دقیقاً به همین منظور معرفی شده است.

انواع اکچویتور ولو، بسته به نوع فرآیندها و عملیات در صنایع در مدل های مختلف ولوهای صنعتی به کار می روند. ردپای بسیاری از این عملگرها را در پروژه ها صنعتی می توان مشاهده کرد. بسیاری از کاربردهای کنترل جهت حرکت سیال از طریق این دستگاه ها فراهم گشته است.

کاربرد انواع اکچویتور ولو

انواع اکچویتور ولو برای ولوهای صنعتی در فرآیندها و برنامه های تصفیه آب و پساب، کاربردهای نیروگاهی، پالایشگاه های نفت و تولید مواد شیمیایی، فرآیندهای معدن و واکنش های هسته ای، کارخانه های مواد غذایی و خطوط لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرند.

نکته بسیار مهم در مورد انواع اکچویتور ولو، نقش مهم و حیاتی آنها در کنترل فرآیند خودکار است. این ولوها قادرند اندازه و طراحی را در یک فرآیند کنترل کنند. قطر انواع عملگرهای ولو از 1 اینچ تا چند پا متغیر می باشد. انتخاب این دستگاه ها به نوع ولو و ظرفیت عملکردی آن بستگی دارد.

اکچویتور ولو

اکچویتور ولو

انواع اکچویتور از نظر عملکردی

  • Valve Actuator دستی
  • Valve Actuator برقی
  • Valve Actuator هیدرولیکی
  • Valve Actuator پنوماتیکی
  • Valve Actuator چرخشی

اکچویتور ولو برقی با سایز کوچک کاربردهای گسترده ای در پروژه های مونتاژ خودرو و تولید ماشین های صنعتی دارد؛ این دستگاه ها را می توان در صنایع بسته بندی نیز مشاهده کرد. برخی از مدل های این دستگاه ها به صورت خطی و برخی دیگر به صورت چرخشی عمل می کنند.

مدل هایی از این تجهیزات نیز طراحی شده اند که به صورت ترکیبی از هر دو نوع خطی و چرخشی موجب عملکرد یک ولو در صنعت می شوند. از این مدل عملگرهای ولو به عنوان یک جایگزین در سیلندرهای پنوماتیک استفاده می شود.