ترانسمیتر ها و مبدل ها

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : مقالات ابزار دقیق بدون دیدگاه

ترانسمیتر – از ترانسمیتر می توان جهت اندازه گیری یک کمیت و تبدیل مقدار اندازه گیری به یکی از سیگنال های استاندارد ابزار دقیق و ارسال آن به اتاق کنترل استفاده کرد، به طور مثال در یک کوره، دما توسط یک سنسور PT100 اندازه گیری شده و خروجی این سنسور به ترانسمیتر متصل می گردد و ترانسمیتر مقدار دمای اندازه گیری شده توسط PT100 را به سیگنال 4 – 20mA تبدیل کرده و به اتاق کنترل می فرستد.

در برخی موارد نیاز است که خروجی تعدادی از سنسورها (مانند PT100)، توسط پروتکل های ارتباطی استاندارد از جمله Modbus به اتاق کنترل فرستاده شود که می توان از مبدل هایی بدین منظور استفاده کرد.

ترانسمیتر پتروکاسپین

ترانسمیتر فشار پتروکاسپین

کنترولرها و نشانگرهای دما

در پروسه های صنعتی معمولا مقادیر اندازه گیری شده توسط سیستم DCS کنترل و مانیتورینگ می شوند، اما برخی مواقع نیاز به نمایش دما بر روی یک تابلو می باشد که می توان با نصب یک نشانگر دما، مقدار اندازه گیری را به راحتی نمایش داد.

این نشانگرها به راحتی می توانند مقدار اندازه گیری شده توسط انواع سنسور اندازه گیری دما را اندازه گیری و نمایش دهند؛ این نمایشگر ها قادراند سیگنال 4 – 20mA را متناسب با مقیاس تنظیمی نمایش دهد. لازم به ذکر است، در برخی پروسه های صنعتی نیاز به کنترل دما توسط یک کنترولر مجزا می باشد که می توان با نصب کنترولرها، دمای سیستم را کنترل کرد  کنترولرهای دما قادر به کنترل دما به صورت PID, PI ,ON – OFF و … می باشند.

مطالب مشابه