ترموکوپل

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : مقالات ابزار دقیق بدون دیدگاه

ترموکوپل تیپ K

ترموکوپل نوع K از سیم فلزی Ni-Cr (به نام تجاری کرومل Chromel) و Ni-Al (با نام تجاری آلومل Alumel)  ساخته می شود.این ترموکوپل ارزان قیمت است و یکی از پرکاربردترین ترموکوپل ها می باشد. رنج عملکرد دمایی  200- سانتی گراد و 1350+ سانتی گراد و حساسیت آن تقریبا 41μV/°C و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

ترمو کوپل نوع بخاطر  استفاده از مس خاصیت ضد اکسیداسیون دارد لذا در کوره ها که اکسیداسیون رخ می دهد مناسب تر می باشد.

ترموکوپل تیپ J

این ترموکوپل از فلز آهن Fe و آلیژهای مس – نیکل Cu – Ni ساخته می شود. رنج دمایی این ترموکوپل بین -۱۸۰ °C و +۷۵۰ °C است.  به دلیل احتمال اکسید شدن آهن این ترموکوپل ، در صنایع قالب ریزی پلاستیک استفاده می شود.

حساسیت ترمو کوپل نوع J ، به اندازه ی ۵۵ μ V / °C است و برای طرح های جدید توصیه می شود. در ترموکوپل نوع J به علت وجود آهن در مکانهایی که امکان اکسیداسیون وجود دارد استفاده نمی شود.

ترموکوپل تیپ E

ترموکوپل نوع E با استفاده از فلزات Ni – Cr (كرومل) و Cu – Ni (کنستانتان Constantan) ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی آن ، بین -۴۰ °C و +۹۰۰ °C است. این ترموکوپل با ۶۸ MV / °C بیشترین حساسیت را دارد و می توان از آن در کاربردهای خلاء و مواردی که حسگر در آن حفاظت نشده است ، استفاده کرد.

ترموکوپل

ترموکوپل

ترموکوپل تیپ T

ترموکوپل نوع T از مس Cu و آلیاژ نیکل – مس Cu – Ni (کنستانتان Constantan) ساخته می شود. محدوده ی عملکرد دمایی این نوع ترموکوپل ، بین ۲۵۰- °C و +۴۰۰ °C است. این ترموکوپل نسبتا ارزان و برای کاربردهای با دمای پایین مناسب است و در برابر رطوبت مقاومت خوبی دارد. حساسیت این ترموکوپل ، ۴۶ MV / °C است. ترموکوپل نوع T در صنعت به دلیل اینکه نسبت به تمام انواع ترموکوپل خطيتر است و رنج درجه حرارت مناسبی دارد و همچنین از حساسیت خوبی برخوردار است در صنعت بیشتر مورد استفاده میگیرد

ترموکوپل تیپ N

ترموکوپل نوع N از فلزهای Ni – Cr – Si به نام تجاری نیکروسیل و – Ni – Si Mg (به نام تجاری نیسیل Nisil) ساخته می شود. محدوده دمائی آن بین -۲۷۰ °C و +۱۳۰۰ °C است. حساسیت این ترموکوپل ، به اندازه ۳۰ μV / °C  است و معمولا در دماهای بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

ترموکوپل تیپ B

ترموکوپل نوع B ، ترموکوپل نوع S و ترموکوپل نوع R که با استفاده از -Pt Rh (پلاتین – رادیوم) با ترکیبات مختلف ساخته می شود. قیمت آنها بالا و حساسیت آن بسیار کم و در حدود ۱۰ MV / °C و محدوده دمایی آن تقریبا . °C و +۱۷۵۰ °C است. انواع این ترموکوپل ها در اندازه گیری با دمای بالا مثلا در صنعت شیشه و فولاد به کار می رود.

برچسب