رطوبت سنج حرارتی چیست و چه کاربردی دارد؟

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : پرشر ترانسمیتر بدون دیدگاه

رطوبت سنج حرارتی وظیفه دارد تا میزان رطوبت موجود در محیط را اندازه گیری کند. به طور کلی رطوبت سنج ها به گونه ای طراحی شده اند تا علاوه بر نمایش میزان رطوبت موجود در محیط، دما را نیز نمایش دهد.

همانطور که میدانید رطوبت و دما دو فاکتور مهم و اساسی در فراهم کردن شرایط آسایش انسان به شمار می روند. دستگاه رطوبت سنج حرارتی قادر است رطوبت موجود در محیط را که به دو دسته رطوبت مطلق و رطوبت نسبی، تقسیم بندی می شود، اندازه گیری نماید.

رطوبت مطلق در واقع بیان کننده مقدار رطوبت در واحد حجم هوا است. اما رطوبت نسبی بیان کننده میزان رطوبت موجود در واحد حجم هوا است و بر حسب درصد عنوان می شود. هرچه رطوبت نسبی موجود در هوا به عدد ۱۰۰ نزدیک تر باشد میزان رطوبت موجود در هوا بیشتر خواهد شد. در این وضعیت هوا اشباع از بخار آب شده است.

رطوبت سنج حرارتی

رطوبت سنج حرارتی

نحوه کارکرد رطوبت سنج حرارتی

همانطور که می دانید هوای موجود در محیط از گازها و آلاینده های مختلفی تشکیل شده است. اما به طور کلی می توان گفت هوا از دو بخش هوای خشک و هوای تر یا همان بخار آب تشکیل شده است.

میزان رطوبت یا بخار آب موجود در هوا متناسب با ارتفاع مختصر تغییری می کند. در اکثر رطوبت سنج های موجود در بازار برای سنجش رطوبت موجود در هوا، غالبا از سنسورها و عملگرهای حساس به رطوبت استفاده می شود.

این سنسور ها در برابر رطوبت از خود واکنش نشان می دهند به طوری که متناسب با رطوبت موجود در هوا برخی از پارامترهای فیزیکی آن ها تغییر می کند.

جهت اطلاع از آخرین رطوبت سنج حرارتی و مشاوره در انتخاب با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.