عملگر برقی

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

عملگر برقی به عنوان بخش نهایی یکی سیستم کنترلی به شمار می آید که با تبدیل انرژی الکتریکی به گشتاور مکانیکی، نیروی لازم برای تغییر وضعیت شیر ایجاد میکند. به طور کلی هیچ صنعتی بدون سیستم کنترلی اتوماتیک و هیچ سیستم کنترل اتوماتیکی بدون عملگر مناسب، امکان پذیر نیست.

با نصب یک عملگر برقی بر روی شیر دستی می توانید به راحتی آن اتوماتیک کرده و دخالت های انسانی را در کنترل شیر محدود کنید. جهت کنترل هرچه بهتر جریان سیال عبوری، به شما پیشنهاد می کنیم از یک شیر موتوری استفاده نمایید.

در صورت استفاده از شیر موتوری شما قادر خواهید بود علاوه بر باز و بسته نمودن شیر، به صورت درصدی میزان دبی عبوری سیال را کنترل کنند. به طور کلی کاربرد شیرهای موتوری در تصفیه خانه ها، کارخانه ها، نیروگاه ها، پالایشگاه ها، مراکز هسته ای، نقل و انتقال سیال و در نهایت سیستم های تهویه مطبوع کاربرد فراوانی دارند.

عملگر برقی

عملگر برقی

مزایای استفاده از عملگر برقی

  • از آنجایی که در این عملگر ها از موتور استفاده می شود، به راحتی می توان سرعت شفت موتور را از طریق گیربکس کاهش داد و به قدرت گشتاور آن اضافه نمود
  • از آنجایی که در این عملگرها از گیربکس و موتور استفاده می شود، موقعیت شیر به طور دقیق تری تنظیم خواهد شد
  • می توان موتور الکتریکی را به صورت مستقیم توسط مدار فرمان و با استفاده از دستورات الکتریکی کنترل کرد
  • از آنجا که موتور های الکتریکی خروجی محسوسی ندارند بنابراین کمتر از سایر موتور ها باعث آلودگی محیط اطراف خود می شوند
  • موتور های الکتریکی از انرژی برق برای اعمال تغییرات در وضعیت شیر استفاده می کنند. که این انرژی به وفور در دسترس قرار دارد
  • عملگر برقی به واسطه تجهیزات مکانیکی کمتری که در آن ها به کار رفته است دارای حجم و ابعاد کمتری نسبت به سایر عملگرها هستند.
  • به دلیل آنکه عملگرهایی به این سبک، موقعیت شیر را به صورت دقیق تنظیم می کند، در صنایعی که به دقت بالایی نیاز دارند از این عملگر به وفور استفاده می شود.