عملگر پنوماتیکی

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

عملگر پنوماتیکی در انتهای یک سیستم کنترلی قرار داشته و وظیفه آن اعمال دستورات ارسالی توسط مدار فرمان است. به طور کلی زمانی که نیروی انسانی به تنهایی از عهده کنترل شیر ها بر نیاید، شما جهت افزایش بازدهی کارخانه خود، نیاز به اتوماسیون کردن فرآیندها خواهید داشت.

این روند توسط یک مدار فرمان و یک عملگر صورت می پذیرد. اما به طور کلی چند نوع عملگر در صنایع وجود دارد؟ مزایای استفاده از عملگر پنوماتیکی در چیست؟

انواع عملگر موجود در صنعت

به طور کلی عملگرها به دو دسته خطی و غیر خطی تقسیم بندی می شوند‌. عملگر های خطی خود به عملگرهای پنوماتیکی، عملگر های هیدرولیکی، سروو موتور های خطی و جک های سلونوئیدی تقسیم بندی می شوند.

عملگر پنوماتیکی

عملگر پنوماتیکی

عملگر پنوماتیکی و مزایای آن

به جرات می توان گفت عملگر پنوماتیکی یکی از پرکاربردترین عملگرها در صنعت است. چرا که از لحاظ قیمتی، نسبت به سایر عملگرها هزینه پایین تری داشته و انرژی مورد نیاز آن ها که غالبا هوای فشرده شده است و توسط کمپرسور تولید می شود، در تمامی کارگاه ها وجود دارد.

همچنین این عملگرها طراحی ساده تری داشته و کارکردن با آن ها بسیار راحت است. طراحی ساده مهمترین مزیت این عملگرها است. چرا که هزینه تعمیر و نگهداری آن ها را به شدت کاهش می دهد. از جمله مزیت های این عملگر می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • در این عملگر پیستون ها به صورت آزادانه حرکت می کنند.
  • ارتباط این عملگر با منبع گرمایی سبب افزایش فشار هوا شده و به این ترتیب عملکرد این نوع از عملگر بهبود پیدا خواهد کرد.
  • هوای خروجی از عملگر تغییر در ماهیت خود نداشته و بدون هیچ مشکلی به محیط تخلیه می شود.
  • هزینه تعمیر و نگهداری این عملگرها بسیار پایین است
  • قیمت این عملگر ها بسیار پایین تر از سایر عملگر ها بوده و انرژی مورد نیاز آن ها بسیار ساده و ارزان تامین می گردد