عملگر کنترل ولو

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

عملگر کنترل ولو به عنوان بخش اصلی هر سیستم کنترلی شناخته می شود. هر شیر با اضافه کردن یک عملگر و یا اکچویتور به راحتی قابلیت کنترل پیدا می کند.

عملگر کنترل ولو می تواند به صورت ها پنوماتیکی، الکتریکی و یا هیدرولیکی باشد. هر یک از این عملگر ها مزایا و معایبی دارد و به منظور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. اما چرا باید از عملگر ها استفاده کرد؟

عملگر کنترل ولو و لزوم استفاده از آن

همانطور که میدانید، در اکثر موارد، اپراتور ها توانایی کنترل تمام شیر ها را ندارند. به علاوه استفاده از اپراتورها برای کنترل شیرها می تواند هزینه های سنگینی برای شما در پی داشته باشد. بنابراین استفاده از یک سیستم کنترلی می تواند کاهش قابل ملاحظه ای در هزینه های شما داشته باشد.

این سیستم از بخش های مختلفی مانند مدار فرمان، آی توپی، پوزیشنر و در نهایت عملگر کنترل ولو ساخته شده است‌. وظیفه عملگرها اعمال دستورات ارسالی توسط مدار فرمان است و تغییر وضعیت شیر ها را بر عهده دارد. از عمده دلایلی که ما را ناگزیر به استفاده از عملگرها می کند، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • کنترل هر چه بهتر فرآیند تولید
  • به راحتی می توانید به کنترل ولو دسترسی داشته باشید و در وضعیت آن تغییرات لازم را ایجاد کنید
  • در موقعیت های حساس و خطرناک قادر به قطع عملگر در محیطی امن خواهید بود
  • در برخی از شیر ها به دلیل عبور سیال با دبی بالا، نیروی زیادی برای تغییر وضعیت باید مصرف شود که این نیرو به راحتی توسط یک عملگر مناسب ایجاد خواهد شد

عملگر کنترل ولو

عملگر کنترل ولو

انواع عملگرها

عملگر ها به طور کلی به دو دسته خطی و غیر خطی تقسیم بندی می شوند. هر کدام از این عملگر ها به دسته های الکتریکی، پنوماتیکی و هیدرولیکی تقسیم بندی می شوند.

قبل از انتخاب عملگر مناسب، باید نوع ولو مورد نظر را مشخص کنید و براساس نوع حرکت شفت و میزان نیروی تولید شده توسط آن به انتخاب عملگر مناسب بپردازید.