فلومتر مغناطیسی زیمنس چه ویژگی هایی دارد؟

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

فلومتر مغناطیسی زیمنس وظیفه دارد میزان جریان عبوری را از یک سطح مقطع مشخص، اندازه گیری کند. بسیاری از متخصصان برای آن که بتوانند به راحتی به کنترل فرآیند بپردازند، پس از اندازه گیری فشار توسط ترانسمیتر فشار دیافراگمی و اندازه گیری دما توسط دماسنج ها، نیاز دارند که میزان دبی سیال عبوری را تخمین بزنند.

این کار در اکثر مواقع توسط فلومتر مغناطیسی صورت می پذیرد. به همین علت استفاده از فلومتر امری رایج در کنترل فرآیند ها به شمار می آید. اما نحوه عملکرد فلومتر مغناطیسی زیمنس به چه صورتی است؟ مزیت های استفاده از این فلومتر کدامند؟

نحوه عملکرد فلومتر مغناطیسی زیمنس

نحوه عملکرد دبی سنج مغناطیسی بر مبنای قانون الکترومغناطیس فارادی تعریف می شود. با قرار گیری سیم پیچ ها در مقابل لوله مورد نظر و تولید میدان مغناطیسی مناسب، به اندازه گیری میزان جریان سیال عبوری می پردازد.

این عمل با ایجاد شار مغناطیسی در سیال مورد نظر انجام می پذیرد. باید توجه داشته باشید که فلومترهای مغناطیسی تنها قادر به اندازه گیری دبی سیالاتی هستند که دارای حداقل خواص الکتریسیته و رسانایی باشند. به طور مثال فلومتر مغناطیسی زیمنس قادر به اندازه گیری دبی جریان سیالاتی همچون آب مقطر و آب دمینرال نیست.

فلومتر مغناطیسی زیمنس

فلومتر مغناطیسی زیمنس

استفاده از فلومتر مغناطیسی زیمنس چه مزایایی را به دنبال دارد؟

  • از آنجایی که این نوع از فلومترها برای اندازه گیری دبی جریان، در مسیر لوله مانعی را ایجاد نمیکند، باعث افت فشار سیال نمی شوند.
  • این نوع از دبی سنج ها برای اندازه گیری دبی سیالاتی که درون آن ها ذرات معلق جامد وجود دارد، به کار برده می شوند.
  • دبی سنج های مغناطیسی قادر هستند میزان جریان سیال عبوری را بدون در نظر گرفتن اثرات لزجت، فشار، اغتشاش جریان و چگالی سیال اندازه گیری کنند.
  • از آنجایی که در ساختار این دبی سنج ها از قطعات متحرک استفاده نمی شود، استهلاک کمتری داشته و به این ترتیب طول عمر آن ها افزایش پیدا می کند.
  • از این نوع از فلومتر ها می توان برای اندازه گیری دبی سیال در دو جهت استفاده کرد.

کاربرد فلومتر مغناطیسی

از این دبی سنج در تاسیسات آب و فاضلاب، چاه ها، ایستگاه های پمپاژ آب، خطوط آبرسانی شهری و … استفاده می شود. همچنین در صنایع شیمیایی و خطوط انتقال مواد اسیدی می توان از دبی سنج زیمنس استفاده کرد. در صنایع غذایی مانند شیر، ماست و دوغ، در صنایع دارویی، فلزی، معدنی، دریایی ، آبیاری کشاورزی و بسیاری از صنایع دیگر می توان از این دبی سنج استفاده کرد.