فلومتر ونتوری

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : مقالات ابزار دقیق بدون دیدگاه

فلومتر ونتوری (Venturi Flow meter)

فلومتر ونتوری نوعی دیگر از فلومترهای اختلاف فشار می باشد و تفاوت آن با فلومتر اریفیس فقط در بخش المان اولیه می باشد. در این فلومتر، از لوله ونچوری (Venturi Tube) به عنوان المان اولیه برای ایجاد اختلاف فشار استفاده شده است.

ونتوری لوله ای است که سطح مقطع آن به تدریج کم می شود (با زاویه ای حدود 21 درجه) و بعد از قسمت باریک شده لوله (گلوگاه) مجددا سطح مقطع آن افزایش یافته تا به قطر اولیه لوله برسد لوله های ونچوری تا سایز ۷۲ اینچ موجود می باشند و می توانند در افت فشار یکسان، ۲۵ تا ۵۰ درصد بیشتر از اریفیس جریان را از خود عبور دهند. بنابراین افت فشار غیر قابل احيا تقریبا ۱۰% اختلاف فشار اندازه گیری شده می باشد.

فلومتر ونتوری

فلومتر ونتوری پتروکاسپین

نکته: اختلاف فشار تولید شده در فلومتر ونتوری بسیار کمتر از اریفیس می باشد اما مزیت این فلومتر نسبت به اریفیس پایین بودن افت فشاری در سیال می باشد.

قیمت لوله های ونتوری نسب تا بالاست بنابراین بیشتر برای جریان های زیاد سیال با کاربردهای خاص استفاده می شوند. ونتوریها به اثرات سرعت سیال حساس نیستند، بنابراین نسبت به اریفیس پلیت به مسیر لوله مستقیم کمتری نیاز دارند. به دلیل ماهیت خمیده و منحنی وار لوله های ونتوری و عملیات تمیز کاری خودکار خود، این قطعه نسبت به خوردگی، فرسایش و مقیاس بندی داخلی محافظت شده می باشد. در عوض هزینه بالای اولیه، هزینه تمام شده استفاده از این تجهیز به دلیل صرفه جویی در نصب، راه اندازی و تعمیر و نگهداری کاهش می یابد.

ونجوری ها در اشکال مختلفی ساخته میشوند که انواع پرکاربرد آن عبارتند از :

  • ونتوری کلاسیک هرشل (Classical Herschel Venturi)
  • ونتوری کوتاه شده (Short Form Venturi)
  • ونتوری یونیورسال (Universal Intati)
  • ونتوری مخروطی (Venturi Core Ele)

مطالب مشابه