فلومتر چرخشی پروانه ای

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : مقالات ابزار دقیق بدون دیدگاه

فلومتر چرخشی پروانه ای (Iripoiler)

فلومتر چرخشی پروانه ای با هر چرخش حجم معینی از سیال بین چرخ دنده های آن عبور می کند. اگر ویسکوزیته سیال ثابت و بالا باشد دقت آنها تا 0.5% نیز میرسد.

این فلومتر ها معمولا از جنس ورقه استیل یا پلاستیک مقاوم در برابر خوردگی مانند PVDF ساخته می شوند و بیشتر برای صنایع رنگ سازی و مواد غذایی (مانند صنایع تولید آبمیوه )استفاده میشود در این فلومتر ها مواد مغناطیسی در لبه های رتور قرار گرفته و یک سوئیچ مجاورتی (معمولا سنسور اثر هال ) که بیرون از محفظه قرار دارد یک قطار پالس را به یک شمارنده یا کنترل کننده سیال منتقل می کند

فلومتر

فلومتر چرخشی پروانه ای

فلومتر حلزونی (Helix)

فلومتر حلزونی نوعی دیگر از فلومترهای PD است که دو چرخ دنده با دندانه های مارپیچی منظم دارد که با عبور سیال از بین چرخ دنده ها، سیال را به طور منظم به دام می اندازد. نیروی سیال باعث حرکت چرخ دنده های مارپیچی شده و سنسور های نوری یا مغناطیسی که حرکت چرخ دنده ها را تشخیص می دهند، قطار پالس لازم را ایجاد می کنند.

نیروی لازم برای چرخش این نوع چرخ دنده ها کوچک است – بنابراین در مقایسه با سایر فلومترها، این نمونه افت فشار کمتری ایجاد می کند. دقت این فلومتر حدود 0.2% است که با افزایش سرعت با کاهش ویسکوزیته سیال خطا افزایش می یابد.

فلومترهای حلزونی می توانند برای گستره بزرگی از ویسکوزیته  بکار روند بنابراین برای سیالاتی مانند چسب ها و پلیمرها با ویسکوزیته بالا استفاده می شوند. با توجه به اینکه افت فشار درون این فلومتر نباید بیشتر از PSI 30 باشد با افزایش ویسکوزیته، سرعت نسبی سیال درون فلومتر باید کاهش یابد.

مطالب مشابه