آشنایی با مانومترهای صنعتی

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : مقالات ابزار دقیق بدون دیدگاه

نام دیگر مانومتر صنعتی مانومتر اکسیژن میباشد. مانومترهای صنعتی هنگامی که ایمنی نباشد، می تواند حوادث خطرناکی را به وجود بیاورد و مشکلاتی را برای شما ایجاد کند. برخی از این خطرات عبارت اند از نشت سمی گاز به جو یا حتی خطر انفجار یا آتش سوزی که هرکدام از آن ها می تواند صدمات جبران ناپذیری را به شما وارد آورد.

از این خطرات به این نتیجه می رسیم که مانومترهای صنعتی تنها باید توسط افراد با تجربه و آشنا با اینگونه خطرات مورد استفاده قرار بگیرند. مانومتر گاز به دلیل فشار کپسول به طور مداوم در معرض فشارهای سنگین و بالا قرار دارند و خطر دیگر آن ها این است که مصالح ساختمانی نیز در اثر گاز های شدید و خورنده و این مورد می تواند باعث ایجاد زنگ زدگی شود که اتصالات زنگ زده به شدت می تواند ظاهر یک محصول را خراب نماید.

مطمئنا برای هر خریدار مانومتر سوال هایی از قبیل اینکه دوام این مانومتر ها در شرایط سخت چقدر است و یا اینکه مانومتر ها چگونه تعمیر می شوند و … پیش می آید. برای پاسخ به این سوالات و درخواست ها، جواب این سوالات اما بسیار متنوع و تا حدود بسیار زیادی پیچیده می باشد، که بیان آن و درک آن کار هر کسی نمی باشد. در ادامه این مطلب سعی می کنیم تا برخی از ویژگی های مانومتر ها را برای شما بیان نماییم.

مانومترهای صنعتی

انواع مانومترهای صنعتی

مانومتوهای صنعتی در انواع مختلف و برای کاربرد های مختلفی ساخته می شود. مانومتر های صنعتی بسیار متنوع هستند و عواملی نظیر عمر مانومتر، تنظیم و بررسی گاز، دانستن خواص گاز در کیفیت آن ها بسیار موثر است. شما باید برای خرید آن ها این موارد را در نظر گرفته و اقدام به خرید نمایید. برای این کار می توانید به یک تولید کننده یا توزیع کننده گاز تماس بگیرید تا بتوانید مانومترهای صنعتی مناسبی را خریداری نمایید.

مانومتر آرگون، مانومترCO2 و مانومتر نیتروژن از جمله مانومترهای صنعتی می باشند. این مجموعه از مانومتر ها از عمر طولانی تری نسبت به مانومتر های هیدروژن و کلراید و سولفید هیدروژن دارند و این عمر طولانی به دلیل وجود خوردنگی گاز شدید می باشد. بعضی از این گاز ها می توانند در محیط های خاص واکنش نشان دهند به عنوان مثال دی اکسید کربن این توانایی را دارد که به رطوبت یا تراکم به مانومترها واکنش نشان دهد که تا اسید کربنیک ایجاد کند که این شرایط آن را سخت می کند.

هر کدام از این مانومترهای صنعتی ویژگی های خاص خودشان را دارند که برای مصارف مخصوصی مورد استفاده قرار می گیرند. اگر قصد خرید این مانومتر ها را دارید، باید با توجه به ویژگی های موردنظرتان آن ها را خریداری کرده و از آن ها استفاده نمایید. برای خرید می توانید با فروشندگان مانومتر تماس گرفته تا از کاربردهای هرکدام از آن ها آگاه شوید.

مانومترهای صنعتی

مهمترین ویژگی ها و خدمات مانومترهای صنعتی

عملکرد مانومترهای صنعتی در شرایط عادی و شرایط سخت با هم متفاوت می باشد. این تفاوت به ویژه در زمان بارش باران و برف و یخ با توجه به بالا رفتن رطوبت این احتمال را به وجود می آورند که عمر مانومترهای صنعتی کاهش پیداکنند.

بخش قابل توجهی از مانومترها دارای جنس برنجی هستند که اگر در معرض باران، برف یا یخ باشد دچار زنگزدگی نشوند. بیشتر گیج های مانومتر نیز از برنج ساخته شده اند. آلیاژ های استیل، مس، برنج معمولا در درون یا بیرون مانومتر در تماس با محیط قرار دارند. هرچند یک یا هر دوجزء ممکن است رنگ و یا پلاستیکی باشند و در آن ها نمی توان خوردگی الکتروشیمیایی را نادیده گرفت.

خوردگی قطعات یا شکست اجزاء می تواند در محیط های نامناسب تشدید شود. تولید کنندگان و مصرف کنندگان مانومترهای صنعتی که این محصولات را مورد استفاده قرار می دهند، در هنگام خرید مانومتر باید این مسائل را در نظر بگیرید. مانومترهای صنعتی مثل مانومتر اکسیژن به شدت نسبت به تغییرات دمای شدید حساس هستند و در یک دوره زمانی معمولی ممکن است این مواد به شکنندگی تمایل پیدا کرده و منجر به نشتی از مانومتر شوند.

آیا مانومترهای صنعتی هم خراب می شوند؟

برخی از مواقع به دلیل اتفاقاتی ممکن است که مانومترها هم دچار خرابی شوند. یکی از خرابی هایی که ممکن است برای مانومتر اکسیژن اتفاق بیافتد نشت گاز به دلیل خرابی جزئی داخلی است. این نشت گاز فقط از ورودی یا خروجی بدنه داخلی اتفاق می افتد.

دیافراگم مانومترهای صنعتی به ویژه مانومتر اکسیژن بسیار انعطاف پذیر است و فشار از طریق آن ها تغییر پیدا می کند. یکی دیگر از رایج ترین خرابی هایی که بریایه دیافراگم به وجود می آید، نشت داخلی مانومترهای صنعتی است که ممکن است زمانی رخ بدهد که نشیمنگاه مانومتر آسیب دیده باشد و یا نشیمنگاه به علت ذرات خارجی مانند تراشه یا مواد مسدود شده باشند.

هنگامی که نشیمنگاه نمی تواند به طور کامل بسته شود فشار کاملا حفط نخواهد شد و فشار مانومتر نمی تواند به حالت تعادل برسد. البته نکته امیدوار کننده این نوع خرابی ها در این است که بررسی نوع خرابی آن ها نسبتا راحت می باشد. برای اکثر این نوع خرابی ها باید مانومتر ها را به صورت بصری بررسی کرد.

مانومترهای صنعتی

طول عمر مانومترها

عمر طولانی یک مانومتر اکسیژن با تعمیر و نگهداری استاندارد آغاز می شود، برای جلوگیری از خرابی های غیر منتظره و افزایش ایمنی در محیط کار هیچ چیز نمی تواند با اهمیت تر از یک برنامه ریزی روزانه نگهداری مانومترهای صنعتی باشد. البته نکته مهم در زمینه عمر مانومترهای صنعتی این مورد می باشد که آن ها برخلافه ادعای برخی از شرکت ها عمر بی نهایت ندارند و مانند هر وسیله دیگری پس از مدتی غیر قابل استفاده می شوند.

تنها می توان با تکیه برخی از دستورالعمل های موجود عمر این دستگاه ها را تا حدی افزایش داد و ضمانت نامه های موجود در بعضی از فروشگاه مختص به همین دستورالعمل ها می باشد. پس در هنگام خرید به دروغ های در زمینه سالم بودن همیشگی این مانومترها دقت کنید.

به شما بازدید کننده گرامی پیشنهاد می شود با برقراری تماس با کارشناسان پتروکاسپین در زمینه ی خرید مانومتر های صنعتی ،پس از دریافت مشاوره و اطلاعات لازم، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود نمایید.

41805 – 021