معیارهای انتخاب مانومتر

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : مقالات ابزار دقیق بدون دیدگاه

معیارهای تعیین کننده در انتخاب یک مانومتر به شرح زیر می باشد :

رنج فشار کاری

بالاترین فشاری که سیستم اندازه گیری و یا بخشی از تجهیزات به صورت ایمن عمل میکنند، رنج فشار کاری گفته میشود. اندازه این فشار باید بر اساس محدوده فشار طراحی شده دستگاه انتخاب شود. به صورت استاندارد بهتر است که مقیاس فشارسنج حدوداً دو برابر فشار کاری دستگاه انتخاب شود.

سایز صفحه مانومتر

اندازه صفحه مانومتر و کوچکی و بزرگی آن بستگی به فاصله مانومتر از اپراتور دارد، هر چقدر اپراتور از مانومتر دورتر باشد، صفحه انتخابی باید بزرگتر باشد. با کم شدن این فاصله نیاز به مانومتر با صفحه بزرگ نیست.

دقت اندازه گیری در مانومترها

دقت، تفاوت (خطا) بین مقدار واقعی و مقدار نشان داده شده است که معمولا با درصد بیان می شود. دقت، مجموعهای از انحرافات ناشی از روش اندازه گیری، اپراتور و دستگاه و محیط اندازه گیری است. دقت فشارسنج رابطه مستقیمی با قیمت آن دارد، بنابراین بهتر است با توجه به نوع کاربرد مورد نظر دقت را انتخاب کنید.

مانومتر

مانومتر

محدوده فشار خلاء

محدوده خلاء محدوده فشار از کمترین فشار خلاء تا بالاترین فشار خلاء (برای مثال تا ۵۰ اینچ جیوه) است.

دمای عملیاتی

در انتخاب فشارسنج یکی از مهم ترین نکات در نظر گرفتن کامل شرایط دمایی محیط است، در خرید فشارسنج حتما باید از دمای محیط و فرآیند آگاهی کامل داشته باشید. اگر فشارسنج با توجه به دمای محیط به درستی انتخاب نشود، مقدار نمایش داده شده خطای بزرگی دارد. در نظر گرفتن دمای کار امری بسیار مام می باشد. خریداران باید از دمای محیط و رسانه در محیط سنسور آگاه باشند.

صفحه نمایش

صفحه نمایش مانومترها در دو حالت آنالوگ و دیجیتال ساخته شده اند، که با توجه به نوع کاربرد باید یک مدل را انتخاب کرد.

نوع اتصال مانومتر

اتصال مانومترها به فرآیند معمولا به سه صورت اتصال از زیر، از پشت یا فلنجی است. متداولترین نوع اتصال گیج به فرآیند اتصال از زیر است. اما اگر بخواهیم فشارسنج را بر روی تابلو وصل کنیم، از فشارسنج با اتصال از پشت یا فلنجی استفاده میشود.

  • اتصال از زیر
  • اتصال از پشت
  • فلنچی

بنابراین نوع اتصال با توجه به محیط نصب و روش به کارگیری مانومتر در فرآیند تعیین می شود.

مقیاس اندازه گیری

مانومترها معمولا در دو حالت تک رنج و دو رنج ساخته می شوند که هر کدام از این طراحی ها مزایا و معایبی دارند که با توجه به کاربرد باید آن را تعیین کرد.

جهت اطلاع از آخرین قیمت و فروش مانومتر می توانید با کارشناسان پتروکاسپین با شماره تلفن 41805 – 021 تماس حاصل فرمایید.

مطالب مشابه