پرشر گیج دیافراگمی

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : فشار بدون دیدگاه

Diaphragm Pressure Gauge

پرشر گیج دیافراگمی از دقیق ترین پرشر گیج ها در زمینه تجهیزات اندازه گیری فشار در ابزاردقیق می باشد و این نوع از پرشرگیج با تنوع در رنج محصولات امکان انتخاب را در سیستم های مختلف اتوماسیون فراهم می نماید.

پرشر گیج دیافراگمی که به صورت آنالوگ تولید می گردد در دستگاههای مختلفی مانند سیستم های کنترل فشار باد یا هوا ، سیستم های تنظیم و انتقال هوا ، سیستم های ایمنی فشار و تمامی قسمت های که برای نمایش مقدار فشار بر اساس bar یا psi استفاده می گردد.

این گیج از یک غشای دایره ای تشکیل شده است. جنس این غشا از فولاد است و ابعاد آن بسیار دقیق می باشد. این غشا می تواند به صورت صاف یا موج دار ساخته شود. دیافراگم به صورت مکانیکی به مکانیسم انتقال متصل شده است که از این طریق هرگونه انحراف کوچک از دیافراگم تقویت می شوند و به نشانگر منتقل می گردند.

تصویر زیر اصول کاری پرشر گیج دیافراگمی را نشان می دهد. در این تصویر می توانید نحوه حرکت دیافراگم و نیز چگونگی فعالیت مکانیسم انتقال را مشاهده کنید. هرچه انحراف بیشتر باشد، دیافراگم بیش از پیش خطی بودن خود را از دست می دهد و لرزش بیشتری در طول آن به وقوع خواهد پیوست.

هرچه تنش ها بیشتر شود، میزان لرزش دیافراگم نیز افزایش خواهد یافت. می توان از مواد انعطاف پذیر برای ساخت دیافراگم استفاده کرد، مثلا می توان از ورقه های نایلونی بسیار نازک به عنوان دیافراگم استفاده شود.

استفاده از این مواد هیچ تفاوتی در عملکرد دیافراگم به وجود نمی آورد و باعث سبک تر شدن وزن آنها نیز می شود. دیافراگم را می توان از طریق کالیبره کردن فنر آن دوباره به حالت پایدار بازگرداند. در واقع کالیبره کردن باعث می شود تا دیافراگم به نقطه ابتدایی خود بازگردد و خطی بودن خود را بازیابد.

پرشر گیج دیافراگمی

پرشر گیج دیافراگمی پتروکاسپین

انواع پرشر گیج دیافراگمی

  • پرشر گیج استیل
  • پرشر گیج ویکا
  • پرشر گیج تفاضلی
  • پرشر اختلاف گیج دیافراگمی

در صنعت بیشتر از پرشر گیج دیافراگمی فلزی موج دار استفاده می شود. موج دار بودن گیج فشار این اطمینان را به وجود می آورد که دیافراگم حالت الاستیک خود را حفظ خواهد کرد. موج دار بودن آن به گونه ای تنظیم شده است که انحراف دیافراگم خطی باشد.

حالت موج دار به صورت های مختلفی وجود دارند. برخی از آنها موج دار خطی ولی با فاصله هستند. در برخی موارد از حالت موج دار همراه شیب اریب نیز استفاده می شود. نحوه موج نیز می تواند به صورت قله ای یا نوک تیز باشد.

از پرشر گیج دیافراگمی برای اندازه گیری فشار نسبی و همچنین برای کاربردهای خلاء ، ترکیب و فشار دیفرانسیل استفاده می شود. به دلیل وجود دیافراگم در این نوع فشار سنج ها، بیشترین کاربرد این قطعات در محیط هایی است که از سیال با ویسکوزیته بالا استفاده می شود.

در محیط هایی که گاز های و مایعات خورنده وجود دارند، گیج ها را با استفاده از مواد مقاوم در برابر خوردگی پوشش می دهند یا با استفاده از برخی کاور ها سطح آن را می پوشانند تا از تماس مستقیم با عامل خورنده جلوگیری شود.

پرشر گیج دیافراگمی

پرشر گیج دیافراکمی

پرشر گیج دیافراگمی بر اساس پارامترهایی چون مقدار سنجش فشار قابل نمایش مانند 0 تا 10 بار 100 بار 150 بار و  500 بار  و بر اساس صفحه نمایش 5 سانت ، 6 سانت ، 10 سانت ، 15 سانت ، صفحه پرشر تست و نوع اتصال کانکشن بصورت کانکشن از پشت و کانکشن از زیر می باشد.

از لحاظ مقدار دقت در زمان لرزش پرشر گیج دیافراگمی به دو دسته خشک و روغنی تقسیم بندی می باشد. که در نوع روغنی فاصله بین شیشه پرشر و عقربه با روغن گلیسیرین پر می شود که باعث دقت در نمایش در زمان لرزش سازه و فشار می باشد.

پرشر گیج دیافراگمی پتروکاسپین

سیستم عملکرد پرشر گیج بر اساس ورود فشار به داخل لوله ورودی و با فشار وارد کردن به دیافراگم باعث باز شدن حلقه شده که با این اتفاق عقربه گیج که بر روی لوله نصب شده به حرکت در می آید و بر صفحه پرشر گیج مقدار سنجش فشار را بر اساس psi یا bar نمایش می دهد.

جهت اطلاع از آخرین قیمت پرشر گیج دیافراگمی و مشاوره در انتخاب با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.