کابل ابزار دقیق زره دار

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

کابل ابزار دقیق زره دار یا کابل هایی با پوشش فولادی به طور اختصار با نام SWA در بازار شناخته می شوند. این دسته از کابل ها با یک روکش سخت و مقاوم برای کاربردهای انتقال جریان برق با فشار متوسط و قوی طراحی شده اند. کابل های ابزار دقیق زره دار، کابل هایی هستند که عموماً برای پروژه های زیرزمینی، نیروگاه ها و مسیرهای کابل کشی با ولتاژ 11 و 33 ولت به کار می روند.

کابل ابزار دقیق زره دار نیز مانند کابل های ابزار دقیق معمولی از قسمت های مختلفی تشکیل شده است.مهم ترین تفاوت این کابل ها با کابل های معمولی، یک پوشش محافظ است که به عنوان زره از اجزای داخلی محافظت می کند.

کابل ابزار دقیق زره دار

کابل ابزار دقیق زره دار

قسمت های مختلف کابل ابزار دقیق زره دار

رسانا: در کابل ابزار دقیق، منظور از رسانا، سیم های مسی هستند که برای هدایت جریان برق به کار می روند. سیم ها بر اساس سختی و انعطاف پذیری به دسته های مختلف طبقه بندی می شوند. به طور مثال، سیم رسانای مسی با کلاس 2 به نوعی سیم سخت اشاره دارد که طبق استاندارد انگلیسی با کد BS EN 60228:2005 معرفی شده است.

عایق: بخش عایق در کابل زره دار شامل پلی اورتان با پیوندهای متقاطع است که عموماً با نام اختصاری XLPE معرفی می شود. این عایق در برابر نفوذ آب، مقاومت بالایی داشته و ویژگی های الکتریکی عالی را ارائه می دهد. بخش عایق برای این منظور به کار می رود تا از تماس سایر سیم ها و کابل ها داخل پوسته محافظ با یکدیگر جلوگیری کند.

لایه زیرین: لایه زیرین در کابل ابزار دقیق زره دار عبارت است از یک بستر پلی وینیل کلراید که میان لایه بیرونی و داخلی قرار می گیرد و نقش محافظ را ایفا می کند.

زره یا Armour: زره فولادی در کابل ابزار دقیق زره دار، یک محافظت مکانیکی را فراهم می کند؛ به این مفهوم که کابل می تواند در برابر استرس های بالا به ویژه برای کاربردهای زیر زمینی به خوبی عمل کند.

لایه خارجی یا شیت: لایه شیت یا لایه محافظ خارجی به رنگ سیاه و از جنس پلی وینیل کلراید است. این لایه بیرونی، تمام اجزای داخلی کابل زره دار را در کنار یکدیگر نگه می دارد و از تأثیرات خارجی محافظت می کند.