کابل ابزار دقیق شیلدار

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

کابل ابزار دقیق شیلدار به عنوان یه خط ایمن برای انتقال سیگنال ها و فرمان های کنترلی از مدار فرمان به عملگر ها است. در سیستم های کنترلی پیوسته بین مدار فرمان و عملگر ها به منظور اتوماسیون کردن فعالیت ها، باید سیگنال هایی رد و بدل شوند. در صورتی که سیگنال های ارسالی در طول مسیر دچار تغییرات شوند، عملگر به درستی دستورات را اجرا نمیکند و یا اصلا قادر به شناسایی دستورات ارسالی نخواهد بود. به همین دلیل، کابل ابزار دقیق به عنوان یک مسیری مطمئن برای ارسال سیگنال ها شناخته می شود. اما خصوصیات کابل ابزار دقیق شیلدار چیست؟

ویژگی کابل ابزار دقیق شیلدار

به طور کابل های ابزار دقیق شیلدار، دارای یک لایه محافظ داخلی است. این لایه تمامی اطلاعات و سیگنال های ارسال شده را از مدار فرمان به عملگر ها از میدان های مغناطیسی و یا تداخلات مکانیکی حفظ می کند.

کابل ابزار دقیق شیلدار

کابل ابزار دقیق شیلدار

جنس کابل شیلدار

عموما برای حفاظت اطلاعات رد و بدل شده از جنس فلز مس و یا سایر فلزات رسانا مانند آلومینیوم در کابل شیلدار استفاده می شود. این روکش در لایه های درونی و بر روی سیم های اصلی قرار می گیرد. در صورتی که از شیلد بر روی کابل ها استفاده نشود، امکان بروز نویز و خطا در سیگنال های ارسالی توسط مدار فرمان افزایش یافته و در نهایت عملگرها به درستی عمل نخواهند کرد.

کاربرد کابل شیلدار

کابل های شیلدار که وظیفه انتقال داده ها را دارند انواع مختلفی دارند. از جمله انواع کابل شیلدار می توان به کابل شیلدار قدرت، کابل شیلدار فرمان و کنترل و کابل شیلدار افشان و مفتولی اشاره کرد.

به طور کلی کابل های ابزار دقیق، با توجه به نوع کاربرد خود، ساختمان متفاوتی دارند. برخی از کابل های ابزار دقیق، به صورت شیلد داخلی، شیلد خارجی و مسلح در بازار یافت می شوند. از کابل های ابزار دقیق در واحدهای کنترلی صنایع و نیروگاه ها استفاده می شود.