کابل ابزار دقیق معمولی

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : تجهیزات کنترلی بدون دیدگاه

کابل ابزار دقیق معمولی به نوعی از کابل های موجود در بازار گفته می شود که برای کنترل و نظارت بر عملکرد ماشین آلات و تجهیزات صنعتی با کاربری حساس و دقیق در کارخانه ها و تأسیسات مورد استفاده قرار می گیرند. کابل های ابزار دقیق معمولی را به نوعی، دسته از کابل های روکش دار می نامند که برای انتقال سیگنال های الکتریکی با هدف نظارت و کنترل سیستم های برقی و یا بخش های مرتبط با فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

این محصول تا حد زیادی به نوع کاربری و عملیات پردازش بستگی دارند. به طور مثال، کابل هایی که برای کنترل تجهیزات برقی دارای مدارهای الکتریکی به کار می روند با کابل هایی که برای ماشین آلات تولید یا حمل و نقل مورد استفاده قرار می گیرند، تفاوت زیادی دارند.

قسمت های مختلف کابل ابزار دقیق معمولی

  • هسته اصلی
  • عایق دی الکتریک
  • شیلد فلزی
  • پوشش محافظ پلاستیکی

بهترین و متداول ترین فلز رسانا برای ساخت هسته کابل ابزار دقیق، مس است. این فلز دارای بیشتری میزان رسانایی برای جریان برق می باشد. برخی از کابل ها از آلومینیوم یا فولاد با روکش آلومینیومی و مسی نیز ساخته می شوند.

از مواد پلاستیکی مقاوم مانند الاستومرهای دی اِن پلی پروپیلن اتیلن، نئوپِرن، سیلیکون رابر، ترموپلاستیک ها و نوارهای میکا نیز به عنوان روکش پلاستیکی عایق در کابل ابزار دقیق معمولی استفاده می شود. این پلاستیک ها از دوام و مقاومت فوق العاده بالایی برخوردار هستند.

کابل ابزار دقیق معمولی

کابل ابزار دقیق معمولی

نقش شیلد در کابل ابزار دقیق

یکی از قسمت های تشکیل دهنده کابل ابزار دقیق معمولی، شیلد فلزی است. کابل های ابزار دقیق و تجهیزات کنترل، شامل شیلدهای الکترومغناطیسی هستند که به دور کابل اصلی، دقیقاً در زیر پوشش محافظ پلاستیکی پیچیده می شود. شیلدهای فلزی نقش اساسی در جلوگیری از ایجاد نویزهای خارجی به هسته داخلی ایفا می کنند. این شیلدهای محافظ، نویزهای ورودی به کابل ابزار دقیق را جذب می کنند و اجازه نمی دهند در سیگنال های اصلی کابل، تداخل ایجاد کنند.

پرتوهای نشر شده امواج الکترومغناطیسی از کابل ابزار دقیق معمولی، توسط شیلد فلزی جذب می شود. در برخی موارد، شیلدها با یک فویل آلومینیومی پیچیده می شوند و به عنوان یک کابل تخلیه به کار می روند.