کاربرد مانومترها

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : مقالات ابزار دقیق بدون دیدگاه

مانومتر یا گیج فشار دستگاهی است که برای اندازه گیری فشار در سیستم های صنعتی به کار می رود.
اغلب درباره مانومترها تنها اندازه گیری فشار مدنظر می باشد، اما مانومترها کاربردهای دیگری نیز دارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

1- اندازه گیری فشار

کاربرد اصلی سنسورهای فشار اندازه گیری فشار در تجهیزاتی مانند سیستم های هواشناسی، هواپیما، اتومبیل و سایر تجهیزات صنعتی است

2- اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا

در سیستم هایی مانند هواپیما، موشک، ماهواره، بالن های هواشناسی و … باید ارتفاع از سطح دریا را اندازه بگیریم. در این موارد می توان از فشارسنج استفاده کرد.در تمامی موارد ذکر شده از رابطه بین تغییرات فشار با ارتفاع نسبت به سطح دریا برای اندازه گیری فشار استفاده می شود.

3- اندازه گیری جریان

می توان با استفاده از روش ونتوری و رابطه فشار با جریان مقدار جریان را اندازه گرفت. اختلاف فشار بین دو بخش یک تیوب نتوری (با قطرهای دهانه مختلف) اندازه گیری میشود. این اختلاف فشار، با سرعت جریان گذرنده از تیوب رابطه مستقیم دارد.
با توجه به اینکه اختلاف فشار اندازه گیری شده در این روش مقدار کوچکی است از سنسور فشار با رنج اندازه گیری پایین استفاده می شود.

مانومتر پتروکاسپین

مانومتر دیجیتال پتروکاسپین

4- اندازه گیری ارتفاع / عمق

از سنسور فشار می توان برای اندازه گیری ارتفاع سطح مایع در یک سیستم استفاده کرد. معمولا از این روش برای محاسبه مکان جسم غوطه ور در آب(غواص ها، زیر دریایی ها) یا ارتفاع سطح مایع درون یک مخزن (مانند مایع داخل برج آب) استفاده میشود.

5- آزمایش نشتی

با اندازه گیری افت فشار یک سیستم می توان نشتی سیستم را محاسبه کرد.روش های معمول برای محاسبه نشتی در سیستم معمولا یکی از دو روش زیر است:

  • مقایسه فشار سیستم با فشار سیستمی با مقدار نشتی مشخص
  • اندازه گیری فشار سیستم و بررسی تغییرات آن در طول یک بازه زمانی مشخص

تکنولوژی اندازه گیری فشار در مانومترهای الکتریکی

فشارسنج ها به دو دسته اصلی عقربه ای یا آنالوگ و الکتریکی یا دیجیتال تقسیم می شوند. مانومتر های الکتریکی باعث ایمن و دقیق تر شدن و کنترل ذخیره انرژی فرآیندها می شوند.
در سیستم های هوایی و هیدرولیک، اندازه گیری و کنترل فشار، مهمترین پیش نیاز برای کنترل ایمن و اقتصادی سیستم است. در این سیستم ها بهتر است از فشارسنج های الکتریکی استفاده شود.

جهت اطلاع از آخرین قیمت و فروش مانومتر می توانید با کارشناسان پتروکاسپین با شماره تلفن 41805 – 021 تماس حاصل فرمایید.

مطالب مشابه