گیج فشار عقربه ای

نویسنده : pcaspian9876 موضوع : فشار بدون دیدگاه

Dial Pressure Gauge

گیج فشار عقربه ای از رایج ترین انواع گیج های فشار بوده و با توجه به ساختار تولید آن از انواع مقرون به صرفه و با قیمت مناسب نیز لحاظ می گردد.

گیج فشار عقربه ای که به صورت صفحه 4 سانت ، صفحه 5 سانت ، صفحه 10 سانت ، صفحه 15 سانت صفحه تست گیج تولید می گردد در دستگاههای مختلفی مانند سیستم های کنترل فشار باد یا هوا ، سیستم های تنظیم و انتقال سیالات ، سیستم های ایمنی باد و تمامی قسمت های که برای نمایش مقدار فشار بر اساس bar یا psi استفاده می گردد.

نحوه کارکرد گیج فشار عقربه ای

گیج فشار عقربه ای برای سنجش فشار سیال مورد نظر، به صورت دیافراگمی یا بوردن تیوب ساخته می شود. در بعضی از موارد این فشار سنج برای سنجش فشار از بیلوز المنت نیز استفاده می کند.

نوع دیافراگمی گیج فشار عقربه ای از یک ورق مسطح و یا خمیده تشکیل شده است که به آن یک میله متصل است. میله ذکر شده به عقربه ها متصل است و زمانی که فشار باعث تغییر وضعیت صفحه منحنی شکل می شود، این میله باعث تغییر وضعیت عقربه ها نیز می گردد.

اما نوع بوردن تیوب این نوع از فشار سنج ها، به شکل حرف C ساخته شده است. به این صورت که یک سمت بوردن تیوب به ورود جریان اختصاص داده شده و سر دیگر آن به عقربه ها متصل است. با تغییر فشار در جریان سیال مورد نظر، قسمت انتهایی بوردن تیوب تغییر وضعیت داده که نتیجه آن تغییر موقعیت عقربه ها است.

به طور کلی فشارسنج هایی که از بوردن تیوب برای سنجش فشار سیال استفاده می کنند، فقط قادر هستند مقادیر را به صورت عقربه ای و آنالوگ به معرض نمایش بگذارند.

گیج فشار عقربه ای

گیج فشار عقربه ای پتروکاسپین

انواع گیج فشار عقربه ای

  • گیج عقربه ای استیل
  • گیج عقربه ای تست
  • گیج عقربه ای برنجی
  • گیج عقربه ای دیافراگمی
  • گیج عقربه ای اکسیژن

گیج فشار عقربه ای بر اساس پارامترهایی چون فشار قابل نماش مانند 0 تا 10 بار 100 بار 150 بار 500 بار و نوع اتصال کانکشن بصورت کانکشن از پشت و کانکشن از زیر می باشد.

از لحاظ مقدار دقت در زمان لرزش گیج فشار به دو دسته خشک و روغنی تقسیم بندی می باشد. که در نوع روغنی فاصله بین شیشه گیج و عقربه با روغن گلیسیرین پر می شود که باعث دقت در نماش در زمان لرزش سازه و گیج می باشد.

گیج فشار عقربه ای پتروکاسپین

سیستم عملکرد گیج فشار بر اساس ورود فشار عقربه ای به داخل لوله ورودی و با فشار وارد کردن به لوله حلزونی باعث باز شدن حلقه شده که با این اتفاق عقربه گیج که بر روی لوله نصب شده به حرکت در می آید و بر صفحه گیج فشار مقدار سنجش فشار را بر اساس psi یا bar نمایش می دهد.

گیج فشار عقربه ای چه مزایایی دارد؟

اندازه گیری فشار به عنوان وظیفه اصلی این نوع از فشار سنج شناخته می شود. به طور کلی این وظیفه فشار سنج ها در صنایعی همچون هواپیماسازی ها، اتومبیل سازی ها، خطوط انتقال سیالات تراکم ناپذیر و تراکم پذیر و به طور کلی در هرجایی که اطلاعات فشار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، به کار می رود

همچنین به دلیل طراحی ساده این نوع از فشارسنج ها، باعث شده است تا اپراتور ها ارتباط بهتری با آن ها نسب به گیج فشار دیجیتال برقرار کنند.

گیج فشار عقربه ای

گیج فشار عقربه ای

کاربرد فشار سنج عقربه ای

با توجه به اهمیت اطلاعات فشار در صنایع، می توان گفت فشار سنج در اکثر صنایع موجود به کار گرفته می شود. از جمله صنایعی نیاز به فشار سنج دارند می توان به صنایع هواپیماسازی، پزشکی، هیدرولیک و پنوماتیک، پمپ و کمپرسور، تبرید، آب و فاضلاب، سیستم های ابزار دقیق، تهویه مطبوع، ساخت و ساز، معدن و بسیاری از صنایع دیگر اشاره کرد.

معایب استفاده از فشار سنج آنالوگ

از آنجایی که این نوع از فشار سنج ها دارای حافظه داخلی نیستند، توانایی ضبط بیشترین و کمترین داده های مرتبط با فشار جریان را ندارند. همچنین در اکثر مواقع اپراتورها برای کالیبره کردن فشار سنج عقربه ای دچار مشکل می شوند. علاوه بر آن اپراتورها قادر نیستند تا واحد فشار نشان داده شده توسط فشار سنج را تغییر دهند و در بیشتر موارد نیاز به تبدیل واحد دستی دارند. گیج فشار ویکا از نوع دیجیتال دارای امکان تغییر واحد است و برای چنین مواقعی پیشنهاد می شود.

جهت اطلاع از آخرین قیمت گیج فشار و مشاوره در انتخاب با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید.